Во соопштението од 1 јуни, Хјуман рајтс воч (ХРВ) вели дека Мјанмарските власти, преку Тајланд  присилно го вратиле Мухаммет Фуркан Сокмен, ризикувајќи сериозни човекови права бидејќи тој претходно побарал заштита од властите на овие две земји.

„Без дополнително кршење на човековите права, Мјанмар и Тајланд треба итно да објават дека им дозволуваат на екипите на ОН да влезат во земјите и да направат проценка за тоа на колку Турци им треба заштита за да не се вратат во Анкара, третирајќи ги како бегалци“ рече Брад Адамс, директор на ХРВ одговорен за Азија.

„Мјанмар и Тајланд флагрантно ги кршат правата на Фуркан Сокмен, подложувајќи го на спелеолошки притисок од страна на Анкара. Тие го депортираа и покрај неговото барање за азил и реалната тортура и нефер судење во Турција“ додаде Адамс.

Сокмен, поранешниот директор на меѓународното училиште во Јангон, Малезија, кое е основано од следбеници на движењето Ѓулен, бил насилно уапсен на аеродромот во Јангон на 24. мај. По барање на турските власти бил префрлен во Тајланд, каде што бил задржан 24 часа во еден центар за емигранти, по што бил насилно префрлен во Турција на 26. мај.

„Депортацијата продолжи и покрај предупредувањата кои Канцеларијата на Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права (ОХЦХР) и другите агенции на ОН ги испратија до властите на Мјанмар и Тајланд на ризикот за нарушување на човековите права доколку Сокмен биде вратен во Турција“ се вели во соопштението на ХРВ.

На 27. мај Сокмен бил приведен на истанбулскиот аеродром Ататурк и бил однесен на распит во полициската станица. Тој го повика „на помош од целиот свет“ во едно видео кое го сподели на социјалните мрежи само неколку минути пред да биде предаден на турските службеници на аеродромот во Јангон од страна на тамошната полиција.

Да се присилува на враќање назад таму каде што има опасност од малтретирање, без да му се даде можност за заштита, преставува повторно протерување на Сокмен, велат од организацијата.

„Алармантно е тоа што властите на Мјанмар и Тајланд одлучија да ги почитуваат барањата на турската влада за кршење на човековите права во однос на темелниот принцип за невраќање на азиланти, со кој ѝ се забранува на секоја влада враќање на барателите на азил без да се разгледа неговото барање за заштита“ додава Адамс.

На 15. јули Турција помина низ еден неуспешен обид за државен удар. Таа вечер животот го загубија 240 лица, а уште илјадници други се повредени. Владата и претседателот Реџеп Тајип Ердоган по итна постапка го обвинија движењето Ѓулен за организирање на воениот удар. Во периодот потоа, турската влада приведе над 120 илјади лица меѓу кои 50 илјади се уапсени поради наводна поврзаност со движењето Ѓулен. Некои од приведните и затворените тврдат дека се врши голема тортура и малтретирање низ турските затвори.

Ердоган ги повика сите земји од светот да ги казнат „Ѓуленистите“. Само неколку земји, меѓу кои Саудиска Арабија, Малезија и Грузија го прифатија овој повик.