İstanbul savcıları Cumhuriyet gazetesi yazarları ve yöneticilerine yönelik iddianameyi 156. gününde tamamladı. İddianamede ismi geçen 19 kişi çeşitli terör örgütlerini desteklemekle suçlanıyor.

2016 Kasım ayında tutuklanan Cumhuriyet gazetesi yazarlarına ve yöneticilerine yönelik iddianame tamamlandı. İddianamede, İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan Cumhuriyet gazetesi genel yayın müdürü Murat Sabuncu’nun da dâhil olduğu dokuz gazeteci, Cumhuriyet gazetesi eski genel yayın müdürü Can Dündar ve twitter fenomeni ‘JeansBiri’nin de ismi geçiyor.

Cumhuriyet’ten 9 gazeteci tutuklu

Cumhuriyet’ten Kadri Gürsel, Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Turhan Günay, Bülent Utku, Önder Çelik ve Eser Sevinç şu an tutuklu bulunuyor. Cumhuriyet gazetesi Genel Sekreteri Akın Atalay da Almanya dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınarak 12 Kasım’da tutuklanmıştı. Şu anda Almanya’da bulunan Can Dündar ise iddianamede baş zanlı olarak gösteriliyor.

‘JeansBiri’ isimli Twitter fenomeni, AKP yanlısı bir hesaptan paylaşılan ve insanların silahlandırılması çağrısı yapan bir ileti sonrasında hashtag açtığı için göz altına alındı. ‘JeansBiri’ gözaltında 25 gün tutulduktan sonra 2 Kasım’da tutuklanmıştı.

Cumhuriyet, terör örgütlerine yardımdan suçlanıyor

Cumhuriyet gazetecileri; terörist Kürdistan İşçi Partisi (PKK), aşırı sol Devrimci Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi (DHKP / C) ve FETÖ’ya yardım etmekle suçlanıyor. FETÖ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 15 Temmuz darbe girişimini yönetmekle suçladığı Gülen hareketini kötülemek için kullandığı ve Fetullahçı Terör Örgütü için kullanılan bir kısaltmadır.