Turqia zgjeron rrethin e spastrimeve të pas puçit

të shkarkuar*

të arrestuar

të burgosur

shkolla, konvikte dhe universitete të mbyllur

akademik humbën punën

gjykatës dhe prokurorë të pushuar nga puna

medie të mbyllura

 
 

Tragjeditë njerëzore nga spastrimet në Turqi

Gokhan Acikkollu

Gokhan Acikkollu

Mësimdhënës

Gokhani u arrestua më 23 Korrik të vitit 2016, si pjesë e masave të rrepta të Turqisë së pas puçit. Edhe pse ai vuante nga një tip i diabetit të rëndë, kishte të ndaluar aksesin e medikamenteve të nevojshme për plot gjashtë ditë. Pas 13 ditëve paraburgim, më 5 Gusht të vitit 2016, Gokhan u gjet i vdekur në qelinë e tij.
Mustafa Torer

Mustafa Torer

Biznismen

Mustafa ishte njëri nga 45 mijë personat preh e masave të rrepta në Turqinë e pas puçit. Ai u dërgua në burgun Iskenderun. Pas një stresi të shumtë dhe traume, Mustafa, i cili vetëm se ishte duke vuajtur nga diabetis, ndërroi jetë si përfundim i një ataku në zemër.
Furkan D.

Furkan D.

I sëmuri 12 vjeçar prej kancer

Furkani 12 vjeçar, ndërroi jetë nga kanceri i trurit, disa muaj pasi agjentët kufitarë turk konfiskuan pasaportën e tij dhe të prindërve të tij në aeroportin Ataturk në Stamboll, me të cilën prindërve iu ndalua udhëtimi për në Kuba për ta trajtuar kancerin e trurit tek fëmija e tyre 12 vjeçar.
Filiz Y.

Filiz Y.

Nëna 30 vjeçare

Filiz Y., një grua në moshë 30 vjeçare, e cila më 6 Shkurt të vitit 2017 lindi në spitalin e qytetit të Mersinit, u arrestua në orët e hershme të 7 Shkurtit, për lidhje të dyshuara me Lëvizjen Gylen.
Haxhi Isa Sezek

Haxhi Isa Sezek

83 vjeçari i moshuar

I moshuar 83 vjeçar Haxhi Isa Sezek, u arrestua më 3 Janar të vitit 2017 me akuzën “anëtar i një organizate të armatosur”. Ai është duke u mbajtur në të njëjtën qeli me nipin e tij 29 vjeçare, Suleyman Sezek.
Bilal Konakçı

Bilal Konakçı

Ekspert për çmontimin e bombave

Bilal Konakci, një ish-ekspert për çmontimin e bombave, i cili doli në pension pasi kishte humbur krahun e djathtë dhe të dy sytë duke u munduar të çmontoj një bombë në vitin 2009, u arrestua më 20 Dhjetor të vitit 2016, pas dyshimeve se ka lidhje me Lëvizjen Gylen.
5 Fëmijë

5 Fëmijë

Një video e shpërndarë më 23 Janar të vitit 2016 në rrjetet sociale, tregojnë se si pesë fëmijë janë lënë në vetmi me lot në sy para burgut Sincan në Ankara, pasi nëna e tyre ishte arrestuar gjatë vizitës që ia kishte bërë burrit të saj.
Yavuz Bolek

Yavuz Bolek

Shefi i policisë i arrestuar

Yavuz Bolek, një shef i policisë i pushuar nga puna pas hetimit të korrupsionit që implikonte Erdogan, ka kancerin dhe nëse nuk i tregohet kujdesi i nevojshëm mjekësor për shkurt kohë do të ballafaqohet me atak të paralizës. Kërkesat e tij po injorohen.

Për shtypin:

“Jemi të shqetësuar për fatin e të burgosurve në Turqi”

Sot pas masave të rrepta
Tragjeditë njerëzore nga spastrimet në Turqi
Reagimet e Ndërkombëtarëve

Tragjeditë njerëzore nga spastrimet në Turqi

Je dëshmitarë i ndonjë torture?
Raporto këtu