Hükümetin 15 Temmuz darbe girişimini yönetmekle suçladığı Gülen Hareketi’ne bağlı olduğu iddiasıyla tutuklanan öğretmen M.O’nun down sendromlu 2 çocuğunun sağlığı maddi imkansızlık yüzünden her geçen gün daha kötüye gidiyor.

Yaklaşık 4 aydan fazla bir süredir Antalya’da bir cezaevinde tutulan M.O, yüzde 92 ve 98 sakatlık derecesine sahip iki çocuk babası. Aktifhaber.com’a konuşan M.O.’nun eşi, evlerine bir grup polis memuru tarafından 16 Eylül 2016’da baskın düzenlendiğini ve kocasının hareketle “gizli” bağlantıları olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını söyledi. M.O’nun eşi, “Polis 6 Ekim gibi eve geldi, her şeyi aradı, bilgisayarlara, kitaplara el koydu. Down sendromu olan oğlum korktuğu için nöbet geçirdi ve sonrasında bayıldı. Memurlar kocamı alıp bizi berbat bir durumda bırakıp gittiler” dedi.

‘Küçük çocuk her geçen gün daha kötüye gidiyor’

Kocasının 9 gün polis nezaretinde tutulduktan sonra mahkeme tarafından tutuklandığını ve Antalya’da bir cezaevine gönderildiğini söyleyen M.O’nun eşi, “Hala orada bulunuyor. Ben ve kocam öğretmeniz ve ülkemizi çok seviyoruz. Yanlış bir şey yapmadık. Şuan özürlü çocuklarımla yalnız başıma kaldım ve büyük sağlık sorunları yaşıyorlar. Çocuklarım 9 ve 4 yaşındalar. Biri yüzde 92, diğeri ise yüzde 98 engelli durumda. Gelirimiz, işimiz, sigortamız, hiçbirşeyimiz yok. Kimse bana bir iş vermiyor. Herkes tarafından reddediliyoruz ve iş verilse bile, çocuklarımı yalnız bırakamam. Küçük olanı her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Hemen hemen her gün nöbet geçiriyor” şeklinde konuştu.

İktidar partisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gülen hareketini 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olmakla suçladı ve hareketin sempatizanlarını devlet kurumlarından temizlemek ve gözaltına alınmalarını sağlamak için yaygın bir tasfiye başlattı.