Турскиот прогон во првите 15 дена од месецот: 1601 приведени и 895 осудени за учество во државен удар

Турскиот прогон во првите 15 дена од месецот: 1601 приведени и 895 осудени за учество во државен удар

Турската влада продолжи со големата чистка од државната адмистрација на луѓе од сите сфери на животот кои се апсени и прогонувани. Според информациите до кои стигна Turkeypurge.com, во прите 15 дена од месецот јуни, во Турција се приведени над 1601 лице од кои 895 се...
(Видео) Турската полиција „брише улици“ со мајката и сопругата на еден наставник додека штрајкуваат со глад

(Видео) Турската полиција „брише улици“ со мајката и сопругата на еден наставник додека штрајкуваат со глад

На едно видео споделено на социјалните мрежи се гледа како група полицајци буквално го бришат подот со Султан Озакча и Есра Озакча, мајката и сопругата на Семих Озакча, наставник кој бе ше уапсен откако протестираше со глад поради разрешувањата од работа со владина...
По барање на Турција, едно турско семејство веќе со денови неправедно се чува на аеродромот во Киев

По барање на Турција, едно турско семејство веќе со денови неправедно се чува на аеродромот во Киев

Според едно видео споделено на социјалните мрежи турско семејство е уапсено од страна на украинските власти и е чувано во една соба на аеродромот Бориспил во Киев, чекајќи да биде депортирано во Турција. Таткото Али Јилдиз, на едно видео кое го сподели на својот...
Турција разреши уште 107 судии и јавни обвинители

Турција разреши уште 107 судии и јавни обвинители

Врвниот судски орган на Турција, Врховниот совет на судии и јавни обвинители (ХСЈК) донесе одлука за разрешување на 107 судии и јавни обвинители поради наводна припадност на движењето Ѓулен, кое владата го обвинува за организирање на неуспешниот воен удар од 15. јули....
Член на обезбедувањето на претседателот Ердоган ѝ се заканувал на една жена дека ќе ја силува

Член на обезбедувањето на претседателот Ердоган ѝ се заканувал на една жена дека ќе ја силува

Фатих Ментеш, полицаец од обезбедувањето на Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган , преку социјална мрежа ѝ се закани на една жена дека ќе ја силува нарекувајќи ја „дете на к..ва, неверничка, проститутка“. „Ако те фатам ќе те силувам“ почнува пораката на Ментеш кој...