28 случаји на сомнителна смрт во Турските затвори по 15. јули

28 случаји на сомнителна смрт во Турските затвори по 15. јули

Вкупно 28 лица беа пронајдени мртви во Турските затвори по неуспешниот обид за државен удар на 15. јули, будејќи сомнеж и страв за судбината на илјадниците уапсени цивили низ целата држава. Меѓу жртвите се најдоа луѓе од сите сфери на животот, како полицајци, државни...
Затвореник, парализиран во затворот Сивас, умрел на 33 години

Затвореник, парализиран во затворот Сивас, умрел на 33 години

Кадир Ејџе е 33 годишен полициски службеник кој бил уапсен поради наводна поврзаност со движењето Ѓулен. Минатата недела беше пуштен на слобода поради здравствени проблеми. Според слики споделени на Твитер од страна на најблиските, на Ејџе му било оневозможено да...