Турската полиција држи во притвор трудница во деветтиот месец од бременоста, и покрај заболувањата кај бебето

Турската полиција држи во притвор трудница во деветтиот месец од бременоста, и покрај заболувањата кај бебето

Една жена во турскиот град Кајсери сеуште се држи под притвор само неколку дена пред породување и покрај тоа што докторите предупредуваат на заболувања на срцето и бубрезите кај детето. Колумнистот на весникот Хуриет, Ајше Арман го интервиурираше Мехмет Фатих Озтурк,...
Приведени се и децата на суспендиран војник како дел од острите мерки на Турската влада

Приведени се и децата на суспендиран војник како дел од острите мерки на Турската влада

Владата ги приведе и децата на Неџат Атила Демирхан, бригадер уапсен во акциите по неуспешниот воен удар. По наредба на јавниот обвинител во Мерсин уапсени се Т.Д. и Н.Р.Д , двата сина на уапсениот бригадер. Тие и двајцата се студенти и приведени се како дел од...
Полицаец, кој користел обичен мобилен телефон, бил уапсен за користење на апликацијата ByLock

Полицаец, кој користел обичен мобилен телефон, бил уапсен за користење на апликацијата ByLock

Колумнистот на весникот Јени Асја, Казим Ѓулечјуз во својата колумна објави писмо на син на полициски офицер, кој е уапсен поради наводно користење на контраверзната телефонска апликација ByLock. Тој тврди дека користел обичен телефон, кој не ја поддржува оваа...
Суд пресудил продолжување на затворската казна за обвинител кој умрел пред 7 месеци

Суд пресудил продолжување на затворската казна за обвинител кој умрел пред 7 месеци

Судот на Бурса минатата недела донесе одлука за продолжување на затвор казната на обвинител кој во септември минатата година бил пронајден мртов во својата ќелија. Според вестта на турксиот медиум Хабердар, судот одлучувал на брање за ослободување, седум месеци по...
Приведени се уште 28 лица поради наводна поврзаност со неуспешниот воен удар

Приведени се уште 28 лица поради наводна поврзаност со неуспешниот воен удар

Приведени се вкупно 28 лица при две одделноводени акции против движењето Ѓулен, . Владата го товари движењето за организирање на неуспешниот обид за државен удар. Во истрагата водена во градот Ниџе издадени се налози за апсење на вкупно 21 лице. 14 од нив се однесени...